DIOD se na den promění na galerii. Obchod s uměním žije.

Týden co týden nás média informují o rekordních cenách za obrazy české meziválečné avantgardy, ze světa k nám pronikají neuvěřitelné sumy, které jsou sběratelé ochotní za umění zaplatit. Rozhodli jsme se ve spolupráci s Oblastní galerií Vysočina a pod producentským vedením Jakuba Lercha uspořádat trochu atypickou aukci, věnovanou vybraným současným výtvarníkům, kteří působí na Vysočině nebo zde mají kořeny. 18.4.2015 tak budete mít jediněčnou možnost shlédnout nejzajímavější díla Jakuba Tomáše, Jakuba Janovského, Denisy Krausové, Marka Fexy a dalších (životopisy a ukázky děl najdete níže na blogu), a to v netypickém prostředí divadelního sálu DIOD.

Výstava bude otevřena pouze od 14:00 do 18:00 a bude prodejní, respektive budete se moci pokusit obrazy vydražit. Tedy pokud chcete, aby se za pár desítek let Vaše vnoučata těšila na pořádný balík, až bude chtít díla v té době už jistě kultovních autorů prodat.

pondělí 2. března 2015

Jakub Janovský





Jakub Janovský 
*1984

Už když před pěti lety kdy končil své studium v ateliéru  kresby prof. J. Svobodové na pražské AVU (2010) zařadil se Jakub Janovský (*1984) mezi ty autory současné české malby a kresby, kteří si uvědomili, že každé médium, s nímž umělec pracuje, je především východiskem a nástrojem, ovšem nikoli závaznou doktrínou, která by ho měla v jeho projevu nějak zásadně svazovat, nebo jíž by měl až nábožně respektovat. Expanzivní odpoutání se od zažitého vnímání kresby jako něčeho, co je předem dáno zvolenou technikou, formátem a gramáží papíru, přivedlo jej k environmentálním  kresebně-malířsko-asamblážovaným intervencím na stěny a do prostorů opuštěných továrních objektů. Uvolnění z formálních a kompozičních rámců jen zvýraznilo jeho tíhnutí k vitálně bezprostřednímu a ničím neomezovanému autorskému rukopisu. Ne nadarmo se proto ještě v době svých studií zařadil mezi autory, kteří ke své tvorbě poutali zvýšenou pozornost. Nepřekvapí proto, že opakovaně patřil jak mezi finalisty Ceny Národní galerie v Praze „NG 333“ pro mladé umělce (2009, 2011 – 2. místo), tak i mezi autory navržené na Cenu kritiky  pro mladou malbu (2009)
Janovský  „kreslí“, „maluje“, „míchá“ a „kolážuje“ křiklavost, bezprostřednost, surovost a expresivitu s naivitou, banalitou a sarkasmem. Jak na stěnách zapáchajících nádražních záchodků tu překrývá, vrství a nevypočítavě vytváří přitažlivě-odpudivé spojitě-nespojité motivické srostlice, v nichž se ve skutečném a ničím neomezovaném mentálním mixu mísí spirituální, politické či militární symboly spolu s odkazy funerální tematiku či ruskou avantgardu.

Martin Mikolášek (zkrácený text k výstavě)


Akt, kom tech na plátně, 250x190 cm, 2013

Kolébka, 18x23, kombinovaná technika platno, 2012

Let´s dance, kombinovana technika na platne, 35x22cm, 2014

Táta, kom tech na plátně, 170x 220cm, 2013

Žena-prso(pocta Drtikolovi), komb tech, 65x55cm, 2014

Žádné komentáře:

Okomentovat